Jak zužitkovat specifické znalosti s lepší škálovatelností?

Jako programátor mám čím dál tím víc nabídek práce, obzvlášť v korona krizi tenhle trh extrémně roste. Bohužel můj čas není nafukovací a teď musím prakticky vše odmítat. Důvod odmítání je však ten, že většina nabídek jsou typu: máme tady pro vás pozici, velmi veeelmi dobře vám zaplatíme (řádově to klidně bývají stovky tisíc; poslední dobou mi připadá, že se firmy předhání v téměř až absurdních částkách), ale vy se jí budete věnovat XY hodin denně, každý den, a váš čas budu mít pod kontrolou my.

Pominu-li ztrátu svobody a tím i pravděpodobně značnou část výkonnosti, taková práce se nedá moc škálovat, mohu vzít jednu, možná dvě, kdybych nějakou noc nespal tak možná i tři ☕🌌☕🌌🌈🌌, má to ale docela tvrdý limit.

Zároveň jsem za svou programátorskou kariéru nabyl docela specifické a cenné znalosti, u kterých jsem si ověřil, že je dokážu prodat „in scale“ – nějaký čas nad tím sice strávím, primární ale nejde o čas, ale o tu specifickou znalost.

Přemýšlím nad tím, jak bych takovou věc mohl prodávat „in batch“. Například, potřebujete na webu/appce nějakou pokročilejší generovanou grafickou věc/infografiku/minihru/mapku? Zaplatíte mi sice hodně na velikost času, ale budete to mít rychle od někoho kdo už takových (v rámci vývoje webu a universal appek méně obvyklých) věcí udělal plno.

Takových specifických znalostí a nik mám několik, u mnohých jsem podobný prodej udělal, avšak šlo o jednotlivosti. Jak takovou věc rozšířit do pravidelného příjmu?

Autor

Pavol Hejný

Milovník technologií, Startuper ve vzdělávání, autor virtuální tabule Collboard.com, full stack vývojář a spoluorganizátor mnoha akcí např. CzechFutureTech.

Jedna myšlenka na “Jak zužitkovat specifické znalosti s lepší škálovatelností?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.