O čem je a není 5G

Milá @CzechTV,
ve Vaší včerejší reportáži v hlavních událostech o sítích 5G, máte poměrně zavádějící informace,
Polovinu reportáže mluvíte prakticky o obyčejném videohovoru (pro diagnózu na dálku; co je sice využitím zajímavé a cool, avšak z hlediska technologie se prostě jedná o klasické videovolání).

Tohle je velké zjednodušení, ale mobilní sítě 5. generace obecně používají kratší elektromagnetické vlny s vyšší frekvencí. Díky tomu se dá přenést více dat za kratší čas s nižší latencí. Nevýhodou je, že takové vlny odstíní mnohem více věcí – konstrukce budov, déšť,…

Pro takovýhle videohovor z domu je jejich využití oproti například 4G LTE docela k ničemu – tam není potřeba ani nějaká supervysoká přenosová rychlost ani nějaká supermalá latence. Naopak se může stát, že bude docházet k mnohem více výpadkům.

5G bude mít pro běžné lidi využití hlavně v rozšířené a virtuální realitě, autonomnímu automobilismu, apod.

Já vím, že se jedná o okrajovou reportáž ke konci zpráv, avšak dával bych se na tohle téma být záležet, už jenom kvůli různým prapodivným konspiracím a zdánlivé magii, která kolem něj koluje.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/221411000100320/video/828144

Autor

Pavol Hejný

Milovník technologií, Startuper ve vzdělávání, autor virtuální tabule Collboard.com, full stack vývojář a spoluorganizátor mnoha akcí např. CzechFutureTech.

4 komentáře u „O čem je a není 5G“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.